Rugaciune catre Maica Domnului

Rugaciune catre Maica Domnului

O, intru tot cantata Stapana, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, izvorul cel nedesertat al indurarilor, noianul cel necurmat al iubirii de oameni, adancul cel nemasurat al bunatatii, nadejdea si mantuirea tuturor crestinilor, la tine ridicam ochii sufletelor si a trupurilor noastre, catre tine tindem mainile noastre cele slabe si din adancul inimii strigam tie: Cauta spre noi dintru inaltimea ta cea sfanta, vezi credinta si umilinta sufletului nostru, asculta rugaciunea noastra care o facem catre tine din inima noastra cea impietrita departeaza de la noi toate nevoile, toata rautatea si toata intristarea ce vine asupra noastra, intru aceasta vremelnica viata. Vindeca toate bolile si neputintele noastre cele sufletesti si trupesti, daruieste-ne sanatate si ne izbaveste de vesnica munca prin rugaciunile tale ca sa cantam neincetat: Aliluia!