Sfantul Apostol Andrei

Sfantul Apostol Andrei

Sfantul Andrei, Apostolul romanilor, este sarbatorit pe 30 noiembrie. S-a nascut in Betsaida, in partea de nord a Tarii Sfinte. Impreuna cu fratele sau Simon Petru au fost ucenici ai Sfantului Ioan Botezatorul. Numele "Andrei" inseamna "curaj" sau "barbatie".

Sfantul Andrei este apostolul care a vestit Evanghelia in tara noastra. A fost martirizat la Patras, in Grecia, langa Corint.

Cinstitul cap al Sfantului Apostol Andrei a fost prezent de doua ori spre cinstire pe pamantul Romaniei, in anul 1996 si in anul 2011.

Mentionam ca in anul 1995, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a decis ca sarbatoarea Sfantului Andrei sa fie insemnata in calendarul bisericesc cu cruce rosie, iar in anul 1997, Sfantul Andrei a fost proclamat "Ocrotitorul Romaniei". Ziua de 30 noiembrie a fost declarata sarbatoare bisericeasca nationala.