Sfantul Cuvios Gheorghe

Sfantul Cuvios Gheorghe

Sfantul Cuvios Gheorghe este cinstit pe 3 decembrie. S-a nascut in anul 1730. Ajunge la Muntele Athos si vietuieste in Manastirea Vatoped. Mai tarziu devine ucenicul Sfantului Paisie Velicicovschi si-l insoteste pe acesta in Moldova, la manastirile Dragomirna, Secu (1775) si Neamt (1779).

In anul 1781 doreste sa revina in Athos, insa este oprit de mitropolitul Grigorie al II-lea. Reinsufleteste viata de la Manastirea Cernica si Caldarusani. A trecut la cele vesnice pe 3 decembrie 1806. A fost inmormantat la Manastirea Cernica, in fata Bisericii "Sfantul Lazar", zidita de el in 1804.

Pe 21 octombrie 2005, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat canonizarea cuviosului staret Gheorghe, iar proclamarea canonizarii a avut loc la Manastirea Cernica la 3 decembrie 2005.